Balkabaklı Börek (kat kat börek)

 

Balkabaklı Börek için malzemelerimiz;

Hamuru için,

 • 1 yumurta
 • 1 çay bardağı sıvıyağ (zeytinyağı ya da başka yağ)
 • 1 çay bardağı yoğurt
 • kabartma tozu
 • alabildiği kadar un

Börek içi için;

 • 1 dilim kadar balkabağı
 • 3 çorba kaşığı pudra şekeri
 • dövülmüş ceviz

Üzeri için;

 • 1 yumurta sarısı
 • 1 kaşık pekmez
 • susam

Balkabaklı börek hamuru çok kolay hazırlanıyor. Açması da bir o kadar kolay. Marketten yufka alıncaya kadar yapıveririm diyebilirsiniz 🙂

Ölçüler bir tepsi börek için. Ama isterseniz, 2 yumurta ve su bardağı ölçüsü ile malzemeleri ekleyip, balkabaklı börek için daha fazla hamur hazırlayabilirsiniz.

Yumurta ve yoğurdu karıştırıyoruz. İçine zeytinyağı ( başka bir sıvı yağ da olabilir), kabartma tozu ve unu ekliyoruz. Yumuşak, ele yapışmayan bir hamur elde ediyoruz. Bu hamuru hemen açabilirsiniz.  Dilerseniz 1-2 gün buzdolabında bekletebilirsiniz. Ya da buzlukta bekletip, istediğiniz zaman börek açabilirsiniz.

Diğer tarafta, balkabaklı böreğin içi için, küçük dilimlenmiş balkabağını bir tavada iyice yumuşayıp suyunu çekene kadar pişiriyoruz. Balkabağı pişince, bir çatal yardımı ile ezerek püre haline getiriyoruz. Yumuşak olan balkabağı, böreğin üzerine krema gibi sürülebiliyor.

Hamuru ceviz büyüklüğünde parçalara bölüyoruz. Bu küçük hamurları, merdane ile tabak büyüklüğünde açıyoruz. Hamuru açarken altına üstüne bolca un serpiyoruz. Her bir hamur parçasını, tabak kadar yaptıktan sonra üst üste koyuyoruz. Bu hamurların arasında da yapışmaması için bolca un serpiyoruz. Ceviz büyüklüğündeki hamurları 6 lı gruplar halince bu şekilde açıyoruz. Aslında nişastalı börek gibi açıyoruz hamuru. Ama nişasta yerine un kullanıyoruz. Nişasta böreği çıtır çıtır yapıyor, börek elinizde iken dağılıyor. Un ise biraz daha yumuşak, ama yine kat kat ve dağılmayan bir börek elde etmenizi sağlıyor.

Üst üste koyduğumuz 6 şar adet küçük yufkayı alıyoruz ve yine merdane yardımı ile tek bir yufka olarak açıyoruz. Açarken altına üstüne un serpiyoruz. İnce ve büyük bir yufka elde edene kadar açıyoruz.

Hazır olan yufkayı 10 cm lik şeritler halinde kesiyoruz. Daha sonra bu şeritleri ortadan ikiye keserek boyunu kısaltıyoruz. 10 cm lik her şerit iki kısa şerit oluyor.

Hamur şeritlerinin üzerine, püre haline gelen balkabağını ince bir tabaka olarak sürüyoruz. Üzerine pudra şekeri serpiyoruz. Tekrar üzerine dövülmüş ceviz serpiyoruz. Yufka şeridini rulo sarıyoruz. Hazır olan böreği, yağlı kağıt serdiğimiz tepsiye koyuyoruz. Her yufka şeridini bu şekilde hazırlıyoruz.

Daha sonra, yeni 6 lı hamur toplarımızı alıp, un yardımı ile üst üste açarak yeni bir yufka elde ediyoruz. Ve aynı şekilde böreklerimizi hazırlıyoruz.

Hazır olan balkabaklı böreklerin üzerine sürmek için, bir kasede bir yumurta sarısı ile bir kaşık pekmezi karıştırıyoruz. Karışımı fırça yardımı ile böreklerin üzerine sürüyoruz. Yumurta pekmez karışımının üzerine susam serpiyoruz.

180 derecede önceden ısınmış fırında, balkabaklı börekleri 25-30 dakika pişiriyoruz. Altı ve üstü kızaran börekleri fırından çıkarıyoruz.

Nefis el açması balkabaklı börekler ikrama hazır.

Afiyet olsun 🙂

 

 

 

<z