Mercimek Çorbası

Malzemeler;

* 1 su bardağı kırmızı ya da sarı mercimek

* 5 su bardağı su

* 1 adet orta boy kuru soğan

* 1 yemek kaşığı tereyağı

* tuz

* karabiber

Tereyağını düdüklü tencereye koyup eritiyoruz. Soyduğumuz kuru soğanı bütün olarak yağın üzerine ekliyoruz. Ben çorba piştikten sonra soğanı tüm olarak çorbanın içinden çıkartıyorum. Ama soğan lezzetini sevenler çorbaya soğanı doğrayarak ya da rendeleyerek ekleyebilirler.

Yıkadığımız mercimekleri ve 5 bardak suyu düdüklü tencereye koyup içine tuzumuzu ( 1 çay kaşığı yeter, az olursa piştikten sonra da ekleyebilirsiniz) kattıktan sonra düdüklü tencerenin kapağını kapatıyoruz. Mercimeğine göre 20-30 dakika arasında çorbamız pişecektir. Bu sürenin sonunda düdüklü tencerenin altını kapatıyoruz. Düdüklü tencerenin buharının tamamen boşaldığına emin olduktan sonra tencerenin kapağını açıyoruz.

Çorbayı taneli sevenler bu şekilde sofraya alabilirler. Ben mercimek çorbasını süzme tercih ediyorum. Çorba soğumadan başka bir tencereye süzerek aktarıyorum. Tencerenin ağzına tel süzgeç yerleştirip çorbayı bu tel süzgeç üzerinden geçirerek tencereye boşalttığımız zaman hem tüm malzemeler ezilerek karışmış oluyor hem de kıvamlı güzel  bir çorbamız oluyor.

NOT: İsteğe bağlı olarak çorbayı pişirirken domates, biber gibi sebzelerden birer tane içine atabilirsiniz. Ya da isteğe göre baharat ekleyebilirsiniz. Çorbayı süzerken bu sebzeler de tamamamen karışmış sadece lezzet ve vitamini kalmış olacak.

 

Afiyet olsun…