Sodalı Tepsi Böreği / Peynirli

Yapımı kolay, bir o kadar da lezzetli oluyor. Peynir yerine istediğiniz malzemeyi koyabilirsiniz.

Malzemelerimiz;

  • 6 adet yufka (standart fırın tepsileri için)
  • 3 yumurta
  • 150-200 gr margarin (İsteğe göre sıvı yağ da kullanabilirsiniz. Oğlum için yaptığımda zeytinyağını tercih ediyorum.)
  • Beyaz peynir
  • Maydanoz
  • 2 şişe maden suyu

Önce bir kapta margarini eritiyoruz. Margarinin içine yumurtaları kıracağız ama margarin çok sıcakken yaparsak yumurtalar pişiyor. Bu nedenle margarini önce eritip sonra biraz soğumasını bekliyoruz. Daha sonra 2 yumurtayı için kırıp çırparak iyice karıştırıyoruz.

Başka bir kapta peyniri ve yıkayıp ince ince doğradığımız maydanozları karıştırıyoruz.

Yufkaların yarısını alta diğer yarısını üste olacak şekilde ayırıp tepsiye yufkaları sermeye başlıyoruz. Serdiğimiz her katın arasına yumurta ve margarin karışımımızı fırça yardımı ile sürüyoruz.

Yufkaların yarısını serince, son kata yumurta margarin karışımını sürmüyoruz. Yufkanın üzerine peynirimizi güzelce seriyoruz. Tepsinin her tarafına eşit dağıtmaya özen gösterelim ki börek piştikten sonra arası boş dilimler olmasın.

Peynirin üzerine, kalan yufkalarımızı sermeye ve üzerine karışımı sürmeye devam ediyoruz. Ben görüntüsünün güzel olması için en üste tek parça olarak yufka ayırıyorum. En üste de yufkamızı serdikten sonra kalan yumurta margarin karışımımızı böreğin üstüne, her tarafını kapatacak şekilde döküyoruz. Böreğimizi dilimliyoruz ve buz dolabına dinlenmeye bırakıyoruz.

Börek en azından 5-6 saat dolapta dinlenirse daha lezzetli oluyor. misafire hazırlıyorsanız 1 gün önceden yapıp dolapta bekletebilirsiniz.

Ben genelde akşamdan hazırlayıp ertesi gün pişirmeyi tercih ediyorum.

Dinlenmiş böreğimizi buzdolabından alınca, üzerine 2 şişe sodayı (bildiğimiz yeşil şişelerde satılan sade maden suyu) böreğin her tarafına eşit dağılacak şekilde döküyoruz.  170 derecede fırına koyup böreği yaklaşıl 30 dakika pişiriyoruz. Böreğimizin altı ve üstü kızarınca fırından çıkartıyoruz.

Eğer böreği dinlendirecek vaktiniz yoksa, o zaman yufkaların arasına sürmek için hazırladığımız yumurta ve margarin karışımına sodayı da ekleyin. Yufkaların arasına bu karışımı sürüp en üste de yine kapta kalan karışımı dağıtarak dökün. Ve bu şekilde fırına atıp güzelce pişirin.

Afiyet olsun 🙂