Zeytinyağlı Pırasa (Portakal Suyu ile)

1 kg pırasa

1 büyük boy havuç

1 kaşık pirinç

1 portakalın suyu

2 yemek kaşığı zeytinyağı

Tuz

Zeytinyağlı pırasa yemeği için önce pırasaların üst yapraklarını temizliyoruz,ve pırasaları güzelce yıkıyoruz. İstediğimiz boyda pırasaları dilimliyoruz. Havuçları da pırasalar ile aynı boyda dilimliyoruz. Tencereye zeytinyağı koyuyoruz. Zeytinyağı ısınınca pırasa ve havuçları tencereye koyuyoruz. Sıcak yağ içinde pırasaları birkaç sefer karıştırıyoruz. Pırasa ve havucun üzerine bir portakalın suyu ve 1 çay bardağı su ekliyoruz. Tuz ekleyip karıştırıyoruz. Daha önce denemediyseniz, mutlaka portakal suyu ile pişirmeyi denemelisiniz.

Tencerenin ağzını kapatıp , zeytinyağlı pırasa yemeğiniz yavaş ateşte pişiriyoruz. Pırasa uzun sürede pişen bir sebze. Yemek zevkinize göre 45 dakika ile 1 saat arasında pişirebilirsiniz. Ben sebze yemeklerini çok pişmiş ve yumuşak sevdiğim için uzun süre pişirmeyi tercih ediyorum. (Daha çabuk pişmesini isterseniz, tüm malzemeleri karıştırıp düdüklü tencerede pişirebilirsiniz.)

Zeytinyağlı pırasa yemeğine son olarak pirinç ekliyoruz. Zeytinyağlı pırasa yemeğiniz ocaktan almadan 15 dakika önce bir kaşık yıkanmış pirinci ekliyoruz. Pirinç çabuk piştiği için, 15 dakika yeterli olacaktır.

Pişen zeytinyağlı pırasa yemeği sıcak sevenler için hazır. Soğuk sevenler servisten önce soğuması için birak bekletmeliler.

Afiyet olsun 🙂 

--

Dikkat!

Değerlendirme göndermek için üye yapmalısınız.

--


Henüz kimse bu tarif için değerlendirme yapmamış. İlk notu siz verin.