Damla Çikolatalı Kurabiye

 

Damla Çikolatalı Kurabiye için malzemelerimiz;

  • 1 adet yumurta,
  • 150 gr tereyağı ( ya da margarin)
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 200 gr pudra şekeri (1 su bardağından biraz fazla)
  • 1 bardak nişasta
  • 2,5 – 3 bardak un
  •  

  • kabartma tozu
  • vanilya
  • 1/2 paket damla çikolata

Ağızda dağılan, kıyır kıyır, damla çikolatalı kurabiye için malzemeleri oda sıcaklığında hazır tutun. Özellikle tereyağı soğuk olduğunda hamura eşit şekilde dağılmayacaktır. Dolaptan geç çıkardıysanız eriterek de kullanabilirsiniz.

Yağı eritirken dikkat etmeniz gereken yağın kaynamaması. Tavaya koyduğunuz yağ erimeye başladıktan sonra ocağı kapatabilirsiniz. Eriyen yağın sıcaklığı, kalan katı yağı eritmeye  ya da yumuşak olmasına yetecektir. bu şekilde, yağ fokurdamadan eritmiş olursunuz.

Kurabiyeyi tamamen tereyağı ( ya da margarin) ile de yapabilirsiniz. ama sıvı yağ kı

 

vamının daha güzel olmasını sağlıyor. Önce kabın içine pudra şekeri ve yağı koyuyoruz ve karıştırıyoruz. Ardından, yumurta, nişasta, kabartma tozu ve vanilyayı ekliyoruz ve tüm malzemelerin güzelce karışmasını sağlıyoruz. Ardından, unu yavaş yavaş ekliyoruz. Unu azar azar eklersek kurabiyenin kıvamını tutturması daha kolay olacaktır. Bir seferde tüm unu eklediğinizde, unu fazla ve sert bir hamur olabilir. Çok sert olmayan, kolay şekillenen bir kurabiye hamuru elde ediyoruz.

Son olarak damla çikolataları hamura karıştırıyoruz. Dilerseniz, damla çikolataları kurabiyenin üstünü süslemek için kullanabilirsiniz. Biz evde hamuruna karışmış olarak seviyoruz. Bir de, çocuklar için bu kurabiyeyi yapıyorsanız unutmayın, üstündeki çikolataları yiyorlar sonra kurabiyeyi bırakıyorlar. 🙂

Kurabiye hamurundan ceviz büyüklüğünde parçalar alıp yuvarlıyoruz ve tepsiye diziyoruz. Bu aşamada, dondurma kaşığı kullanabilirsiniz. Böylece hepsi aynı boyda ve şekilde kurabiyeler olacaktır. İstediğiniz kurabiye büyüklüğüne göre, dondurma kaşığını tam ya da yarım doldurabilirsiniz.

Kurabiyeleri 175 derece, önceden ısınmış fırında üzeri çatlayıp, altı pembeleşinceye kadar pişiriyoruz. Bu süre fırınınıza göre değişecektir. Ama kurabiyelerin üzerinin kesinlikle beyaz kalmasını istiyoruz. Yaklaşık yarım saat uygun bir pişirme süresi olacaktır.

fırından çıkardığınız kurabiyeleri soğumaya bırakıyoruz. Sıcakken yumuşak olacaktır. Soğuduktan sonra, kıyır kıyır olan kurabiyeleri başka bir tabağa alabilirsiniz. Buzdolabında ağzı kapalı olarak 1 hafta kadar saklayabilirsiniz.

Dilerseniz, buzlukta uzun süre saklayabilirsiniz. Misafiriniz geldiğinde sadece fırında ısıtmanız yeterli olur 🙂

Afiyet olsun 🙂

 

 

 

 

--

Dikkat!

Değerlendirme göndermek için üye yapmalısınız.

--


Henüz kimse bu tarif için değerlendirme yapmamış. İlk notu siz verin.