Pekmezli Un Helvası (tam buğday unu ile)

 

Pekmezli Un Helvası için Malzemelerimiz;

  • 1 bardak un
  • 1 bardaktan 1 parmak az tereyağı
  • 1/2  bardak şeker
  • 2 bardak süt
  • 1 avuç ceviz
  • pekmez (ben dut pekmezi kullanıyorum, dilediğiniz herhangi bir pekmez olabilir)

Eğer un helvasını daha önce tam buğday unu ile yapmadıysanız, bunu şimdi denemelisiniz. Beyaz una göre rengi biraz daha koyu olsa da, tam buğday unu helvaya farklı bir lezzet katıyor.

Tarife geçmeden önce belirtelim, un helvası kattığınız yağ miktarı ile güzel olan bir helva türü. Yağını az koyduğunuzda da helvanız olur, ama yağ miktarı arttıkça helvanın damaklarda bıraktığı tat da artar. Dilerseniz tam 1 bardak ölçüsü ile yağ kullanabilirsiniz. Tereyağı yok ise margarin kullanabilirsiniz. Un helvası yaparken sıvı yağ kullanmıyorum. Çünkü sıvı yağ helvadan ayrışıyor, helva sıcak ya da soğuk olsun, tabağın içine akıyor. Katı yağ helvadan sıcakken de soğukken de ayrışmıyor.

Un helvası için, önce süt ve şekeri başka bir kapta karıştırıyoruz ve şekerin tamamen erimesini sağlıyoruz.

Tereyağını tavaya koyuyoruz. Orta ateşte tereyağı eriyince tam buğday ununu ekliyoruz. Yağ ile tamamen homojen bir karışım oluncaya kadar sürekli karıştırıyoruz. Tereyağı ve tam buğday unu tamamen karışınca ara ara karıştırarak unu kavuruyoruz. Un helvası yaparken tahta bir kaşık kullanmanızı öneriyorum. Unu kavururken ara ara kaşığın arkasına bakın. ilk başlarda kaşığın arkasında bir şey görmeyeceksiniz. Ama un-yağ karışımı yeterli ısıya ulaştığında, tahta kaşığın arkasında hava kabarcıklarının patladığını yani kaynadığını göreceksiniz. Bu aslında annelerin un helvası tarifidir. “Tahta kaşığın arkasında kaynadı mı olmuştur kızım” dediklerini duyarsınız.

Yine bu aşamada, un yağ karışımının, annemin tarifi ile “tavada muhallebi kıvamında” olduğunu göreceksiniz. Bu kıvam un helvasına koyduğunuz yağ miktarının az olmadığını gösterir. Az yağlı ise yağ ekleyebilirsiniz.

Un yağ karışımı yeterli ısıya ulaştıktan, yani tahta kaşığın arkasında kaynamaya başladıktan sonra unu kavurmaya devam ediyoruz. Bu aşamada, cevizleri ekleyip onları da un ile birlikte kavuruyoruz. Tereyağı, un ve cevizin lezzetlerinin birleşmesini sağlıyoruz.

Tavanın başından ayrılmadan ara ara karıştırarak kavurmaya devam ediyoruz. Karıştırmazsak un yanabilir.Kavurmaya devam ettikçe unun rengi koyulaşacaktır. Unun rengi koyulaşırken kokusu da değişecek. Unun rengi toprak rengi oluncaya kadar karıştırarak kavurmaya devam ediyoruz. Un yağ karışımdan kavrulmuş un kokusu gelmeye başlayınca, süt ve şeker karışımını ekliyoruz. Karıştırarak unun sütü ve şekeri çekmesini sağlıyoruz. Süt eklediğimizde helvanın renginin hemen açıldığını göreceksiniz. Un sütü emdikçe kıvamı yoğunlaşacak. Kaşık ile karıştırırken, tenceredeki un helvasının tamamı kaşık ile birlikte tek parça olarak hareket ediyorsa, helvanız olmuş demektir. Son olarak, ocağı kapattıktan sonra, sıcak helvaya pekmez ekliyoruz. Tatlı tercihinize göre 2-4 kaşık pekmez ekleyebilirsiniz. Pekmezi tüm helvaya eşit dağılması için iyice karıştırıyoruz. Servisten önce ılınması için biraz bekliyoruz.

Tam buğday unu ile yapılan un helvası normalden biraz daha koyu renkli oluyor. Bir de pekmez eklenince un hevasının rengi oldukça koyulaşıyor.

Ben un helvasını, dondurma kaşığı ile servis etmeyi seviyorum. Böyle bir kaşık ile, ya da çorba kaşığı ile ya da küçük bir kase ile şekillendirerek servis edebilirsiniz.

Yaz aylarında dondurma ile servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun 🙂